KADIN2000 Kadının İnsan Hakları Bilgi Belge Merkezi | anasayfa

kadın2000: genel bilgiler

Ne amaçlıyor, nasıl çalışıyor?

nasıl yararlanacaksınız?

Üye olun ve bilgi akışına katılın

not defteri

kadın2000’in aylık iletişim aracı

kaynak-ça

Kitapları/yayınları paylaşıyoruz

belge ve yayın sağlama

Kaynaklara daha kolay ulaşın

Kadının İnsan Hakları ve Yurttaşlık Eğitim Projesi

Avrupa Birliğinin katkılarıyla

Funded by the European Union

Kadının İnsan Hakları ve

Yurttaşlık Eğitim Projesi

Bu sayfada

Proje ve amaçları

Neler yapıldı, kimler katıldı?

Kadın2000 Kadının İnsan Hakları Bilgi Belge Merkezi

 

Ekim 1996’da, üç yıl önce kurulmuş olan Ankara Enstitüsü Vakfı tarafından Avrupa Birliği’ne verilen “Kadının İnsan Hakları ve Yurttaşlık Eğitim Projesi” ile ilgili sözleşme onaltı ay sonra, Şubat 1998’de imzalanabildi. Böylece 24 ay sürecek olan bir “deneyim” başladı.

 

Projenin amaçları:

 Karar alma sürecinde kadınların daha çok yer almalarının önemini anlatmak,

Kadınların merkezi ve yerel yönetimlerde görev almalarını özendirmek,

Kadınların siyasal ve kamusal yaşama kent ve ülke ölçeğinde daha çok katılmalarını sağlamak,

Merkezi ve yerel yönetimleri ve siyasal partileri kadınların karar alma süreçlerine katılmalarına yönelik eşitlikçi yöntemler geliştirmeleri için özendirmek,

Katılanları insan hakları ve yurttaşlık konularında gerekli bilgilerle donatmak.

 

Ancak, Proje onaylanıncaya kadar süre içinde, Mart 1997’de Ka.Der Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği kuruldu. Bunun Proje açısından anlamı, öngörülen amaçların bir bölümünün bir başka kuruluş tarafından üstlenilmesi oldu. Proje de, “katılanları insan hakları ve yurttaşlık konularında gerekli bilgilerle donatmak” işlevinde yoğunlaştı.

 Sayfa başı

 

Geçen süre içinde, Ankara’da Sosyal-İş’ten Halkevleri Genel Merkezi’ne, Çağdaş Kadın ve Gençlik Vakfı’ndan Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’na, Ka.Der’den Emek Soroptimist Kulübü’ne kadar uzanan bir “yelpaze”de bir çok kamu ve/ya sivil toplum kuruluşu ile işbirliği yaparak, Tepecik’ten Tuzluçayır’a, Kaleiçi’nden Yüzüncü Yıl’a, Hacettepe’den Çankaya’ya, Ankara’nın çok değişik semtlerinde gelir/eğitim/yaş/mekan/siyasal görüş vb anlamlarında çok değişik kesimlerden gelen 400’ü aşkın kadınla iki yıl boyunca bir çok konu paylaşıldı: Toplumsal cinsiyet, siyasal katılım, kentsel haklar, şiddet, çalışma yaşamı, örgütlenme, kadının güçlendirilmesi, vb.

 

Bir çok kadın, bilgilerini başka kadınlara aktarmak üzere “eğitmen” alarak Proje’ye omuz verdi: Şenal Sarıhan, Alev Özkazanç, Özlem Şahin, İlknur Kalkan, Esin Özbey, Seyhan Erdoğdu, Nurhayat Kemerli, Betül Uyar, Serpil Sancar Üşür, Eser Köker, Fevziye Sayılan, Aksu Bora, Ayla Kutlu, Seçil Büker, Ayşe Eziler Kıran, Zerrin Başer, Behire Öncüler, Pembe Behçetoğulları, Hayriye Sönmez, Feride Acar, Funda Tuğrul ve başkaları…

 

Kuşkusuz ki, projenin iki yıllık katkısı “ummanda bir damla”, ama kafalarda bir takım soru işaretleri oluştuğunu, belirli ilgi alanlarının önünün açıldığını hem alınan tepkilerden, hem de gözlemlerden çıkartmak mümkün.

 Sayfa başı

 

Bilgiye – belgeye ulaşma hakkının ve bu hakkın kullanımının proje açısından büyük önemi var. Proje kapsamında kadın2000 Kadının İnsan Hakları Bilgi Belge Merkezi‘nin oluşturulmasının nedeni de bu. kadın2000’in çalışmaları, kaynak-ça ve not defteri gibi faaliyetleri ve bunlardan nasıl yararlanılacağı konusunda bilgileri kadın2000 web sitesinde bulacaksınız.

 Sayfa başı

========================================================================================================================

Arjantin Caddesi 22/10 Kavaklıdere 06700 Ankara

Telefon 0312 467 13 37

Faks 0312 468 18 33

E-posta [email protected]

Web www.kadin2000.gen.tr

 

www.kadin2000.gen.tr

© KADIN2000, 1999-2019. Tüm hakları saklıdır.
Web tasarım ve uygulama: Hakan Tuncel, Ocak 1999